PRAMATERIA-wystawa Krystyny Szwajkowskiej w Warszawie / wejście

16.05.2010

PRAMATERIA
Wystawa prac Krystyny Szwajkowskiej w DK Kadr

13 maja 2010 o godzinie 18 w Domu Kultury Kadr w Warszawie odbył się wernisaż wystawy prac Krystyny Szwajkowskiej. Autorkę przedstawiła i otworzyła wystawę Anna Sobol -organizatorka wystaw w DK Kadr. Goście przybyli dość licznie, a wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem z ich strony. Największe wrazenie na widzach zrobiły duże rysunki z cyklu ARCHE. Autorka prac Krystyna Szwajkowska przyblizyła widzom swoje inpiracje twórcze oraz opowiedziała o litografii- swojej ulubionej technice graficznej.

Poniżej wypowiedź Krystyny Szwajkowskiej.

 

Moją inspiracją jest przyroda Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a w szczególności wapienne kamienie i ich materia, struktura i rysunek.
Jura Krakowsko-Częstochowska to niezwykły obszar, na którym znajdują się niepowtarzalne osobliwości przyrody. Siły natury utworzyły w krajobrazie formy i kształty jakich nie wymyśliłaby najbujniejsza wyobraźnia artysty. Kamienie, skały, skamieliny amonitów, ślimaków żyjących niegdyś w wodach jurajskiego morza, odciski roślin i zwierząt – to wszystko powstawało przez miliony lat , poprzez ery i epoki nadając temu obszarowi piętno archaiczności.
Do dzisiaj fascynują nas: ich rysunek , materia, struktura , może dlatego, że te okruchy skalne ucieleśniają prastare piękno, którym obdarowuje nas przyroda.

W skałach i kamieniach z okolicy ,w której mieszkam odnajduję skamieliny, które niczym matryce graficzne przechowują rysunki prehistorycznych zwierząt: amonitów, ślimaków i małży. Z tej szczególnej PRAMATERII - szkieletów i skorup powstały wapienne skały a odciski w nich są jak swoisty notatnik (szkicownik) natury. Wizerunki skamielin znalazły miejsce w moich pracach, najpierw w cyklu litografii pt. „Portrety kamieni”, który następnie przerodził się w bogatszy w barwie cykl pt. „Historia naturalna”. W nim także pojawia się człowiek - jego wizerunek jako skamielina. Ukazuje się w moich pracach jako naturalna konsekwencja rozwoju tego cyklu, tak jak kiedyś pojawił się w dziejach Ziemi; wyszedł z ziemi, ze skały, jest kamienny, chropowaty, popękany, lecz wciąż przynależący do natury. Związki człowieka z naturą podkreślam również w cyklu rysunków pt. „ Arche”.

Na wystawia prezentuję prace z cykli: „Portrety kamieni”, „Historia naturalna”, „Arche” oraz „Pramateria”; są również inne prace, które ze względu na inspiracje oraz użyte środki nawiązują do tytułowej „Pramaterii”.

Techniką graficzną, którą się zajmuję jest przede wszystkim litografia, dołączam do niej również prace rysunkowe. Litografia – dwustuletnia technika druku płaskiego przechodziła wiele faz rozwoju i zapomnienia, z czasem jednak utrwaliła się jako wspaniałe medium artystyczne; posługując się tą techniką można tworzyć dzieła o niepowtarzalnych cechach.
Obecnie na początku XXI wieku jest nadal wielu artystów tworzących w tej technice. Pomimo rozwoju innych nowoczesnych technik druku, litografia pozostaje dla mnie wspaniałą i fascynującą sztuką.

Zobacz zdjęcia z wernisażu; również w dziale "wystawy"