uproszczona księgowość

Bez biura księgowego ani rusz

W dobie zmieniających się przepisów nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą mają swojego księgowego, bowiem coraz częściej osoby fizyczne korzystają z porad biur rachunkowych. W ciągu tego roku przepisy podatkowe zmieniały się kilkukrotnie (!). Osoba bez podstawowej wiedzy o rachunkowości nie jest w stanie zrozumieć zasad działania nowego ładu lub nowego ładu 2, a i dla zawodowych księgowych był to nie lada problem, aby zagłębić się w szczegóły tegoż jakże „ciekawego” tematu.

Zgłębić księgowość nie jest łatwo

Księgowość jest bardzo złożonym tematem, aby prawidłowo wykonywać ten zawód nie wystarczy jedynie smykałka do obliczeń i umysł matematyczny, jest to zawód wymagający stałego podnoszenia kwalifikacji i bardzo często siedzenia po nocach i wertowania aktualnych przepisów. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o umiejętnościach informatycznych, które będą towarzyszyć nam w trakcie obsługi programów księgowych.

Jednak same umiejętności nabyte to nie wszystko, bowiem zawodowy księgowy musi się wykazać wieloma cechami charakteru takimi jak spokój, opanowanie, ale i umiejętności negocjacyjne. Sposób postępowania z ludźmi jest bardzo ważny, bowiem klienci będą codziennie bombardowali Cię pytaniami odnośnie różnych kruczków prawnych, przygotuj się również na konfrontację z urzędem skarbowym, czy inspekcją pracy w przypadku gdy będziesz zajmować się również prowadzeniem kadr i płac. Bardzo wiele osób, które znam pomimo ogromu wiedzy i doświadczenie nie były jednak w stanie wytrzymać presji jaką codziennie musiały brać na barki. Niestety zawód księgowego to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów. Księgowy codziennie podejmuje decyzje wiążące się z zyskiem lub stratą dla wielu ludzi i nie mowa tutaj o zwykłym Kowalskim, który poprosi nas o rozliczenie PITu, ale o bardzo dużych firmach, które na co dzień obracają sporymi sumami pieniędzy.

I choć ogólny bilans zawodu księgowego wygląda trochę groźnie i przerażająco to bardzo wielu młodych ludzi decyduje się na studia powiązane z rachunkowością, a także wiele osób robi kursy księgowe w celu przekwalifikowania się na zawód księgowego. Wiele osób zakłada swoje biuro rachunkowe. Dlaczego tak jest? Początkujący księgowy może liczyć na całkiem fajne zarobki, a jeżeli nabierze wprawy w wykonywaniu swojego zawodu może szybko wspiąć się po stopniach kariery i zyskać kolejne tytułu co wiąże się odpowiednio z wyższymi zarobkami. Poza tym księgowość jest wszędzie nie tylko w biurach rachunkowych, ale i prywatnych firmach czy jednostkach samorządu publicznego, więc jest to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów.

Profesjonalna księgowość w Krakowie? Współpracując z biurem rachunkowym Talented Kraków może spać spokojnie.

Author: Robert Krychowiak