Tynk jest ważną częścią nowego budownictwa

Tynk jest ważną częścią nowego budownictwa lub remontu domu. Tynk wewnętrzny również nadaje pomieszczeniu ostateczny wygląd. Zaletą tynku jest to, że można go wykorzystać do ukrycia kabli. Na przykład rury wodociągowe, kable i kanalizacja mogą być pokryte tynkiem. Tynk może również skompensować nierówności na ścianie lub ukryć drobne ubytki, które pojawiły się podczas budowy. Często jednak pojawia się pytanie, czy należy stosować gips maszynowy, czy gips ręczny. W rzeczywistości jednak nie ma prawie żadnych różnic.

Porównanie tynkowania ręcznego i maszynowego

Tynkowanie ręczne to najstarsza technika prostowania ścian w domu. Tradycyjne praktyki, takie jak tynki wapienne, są teraz łatwo modyfikowane przez dodanie cementu. Materiał do ręcznego tynkowania jest zwykle przygotowywany w mieszalniku. Mieszanie tynków jest nieco bardziej wymagającą techniką, którą nie każdy rzemieślnik musi znać. Zaletą ręcznego tynkowania jest zastosowanie wzorów, aby na przykład stworzyć w pomieszczeniu szorstką i rustykalną atmosferę. Wadą jest dłuższa konstrukcja, ponieważ tynk jest wykonywany w sposób ciągły, a mieszanina nie zawsze jest taka sama, mogą również występować pewne różnice w twardości w przypadku tynku ręcznego.

Tynki maszynowe

Przygotowanie gipsu do rąk zastąpiono pojawieniem się pompy ciśnieniowej z gipsem z wtryskarki. Tynkowanie za pomocą maszyny można przeprowadzić szybko. Dzięki ciągłemu mieszaniu materiał lub mieszanina tynków pozostaje jednorodna, a zatem jest również równomiernie rozprowadzana. Dużą zaletą jest to, że ten tynk można montować bez łączeń, dziur czy śladów po korku. Do wyboru są cztery rodzaje tynków, różniące się twardością i grubością izolacji.

Tynki wapienno-cementowe są twardsze od tynków ręcznych, ale mają podobne właściwości. Ze względu na swój skład wyglądają jak szorstki tynk. Tynki maszynowe wapienno-cementowe są bardziej odporne na obciążenia i uderzenia. Szybki jest również montaż tynku maszynowego wapienno-cementowego. Jednak ze względu na chropowaty wygląd konieczna lub przynajmniej zalecana jest dalsza obróbka.

Tynk maszynowy do tynków wapiennych jest bardziej miękki, bardziej wrażliwy, a także wygląda na gładszy. Do tego nie jest wymagane dalsze przetwarzanie. Tynk maszynowy wapienny nadaje się do pomieszczeń nie zawilgoconych tj. salon, sypialnia itp.

Tynk maszynowy to tynk o lepszych właściwościach termoizolacyjnych.

Tynk gliniany, który można wykonać również maszynowo, jest bardziej miękki i mniej odporny na wstrząsy. Zaletą tynku glinianego jest naturalny materiał, który doskonale dopasowuje się do klimatu panującego w okolicy.

Cena

Cena za tynk maszynowy i ręczny jest praktycznie taka sama. Niewielkie wahania od około 5 do 10% ceny są spowodowane nierównymi powierzchniami lub skomplikowanym montażem, na przykład między krokwiami lub na pochyłej powierzchni. W przypadku posadzki o powierzchni 100 m², zwykle potrzeba ok. 300 do 400 m² tynku.

Author: admin