Koncert folkowy w Galerii Arche / wejście

10.05.2010

W sobotni wieczór 8 maja 2010 w Galerii ARCHE w Olsztynie k. Częstochowy można było posłuchać koncertu muzyki folk. Gospodarze galerii Krystyna i Sławomir Szwajkowscy zaprosili częstochowski zespół JAŹNA.
Zespół to autorski projekt Astka Cuprjaka, który wraz z przyjaciółmi, muzykami takich zespołów jak Jura, Liarman, poprzez akustyczne brzmienie stworzył folkopodobne, przepełnione improwizacją i oryginalnymi tekstami zjawisko muzyczne. Zespół nie powstał. Zespół istnieje odkąd zrodziła się w głowie istota wyrazu wspólnego charakteru grupy poprzez rytm, melodię, słowo, a także tego, co jest ponad nami wszystkimi - niewiadomego.

Brzmienie zespołu, charakter wykonywanych utworów można kojarzyć z muzyką etniczną wielu krajów Europy a w szczególności z krajów wschodu i z południa, muzycy czerpią inspiracje z wielu kultur, ale tworzą własną oryginalną muzykę. Kluczową rolę w zespole odgrywa Astek Cuprjak, postać o interesującej osobowości twórczej i charakterystycznym głosie, autor wykonywanych utworów, jego pomysły muzyczne określają niebanalny charakter zespołu.
Muzyka w ich wykonaniu spotkała się z żywą reakcją publiczności, a koncert oczywiście zakończył się bisami.
Zespół Jaźna wystąpił w składzie: Astek Cuprjak- instrumenty strunowe, dmuchane, śpiew; Jacek „Lewy” Lewandowski-gitara basowa, Dorota Jeziorowska- instrument dmuchany, śpiew; Natalia Bembnista- instrumenty dmuchane, śpiew; Katarzyna Łapaj- instrumenty perkusyjne; Michał Kaniecki- instrumenty strunowe.

Zobacz reportaż z koncertu.