Struktury życia, wystawa Krystyny Szwajkowskiej/ wejście

06.12.2015

STRUKTURY ŻYCIA - indywidualna wystawa Krystyny Szwajkowskiej w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (26 czerwca do 26 lipca 2015)

Moją wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki zatytułowałam „Struktury życia”, jest to jednocześnie tytuł nowego cyklu prac, który realizuję od 2013 roku. Prace powstały z inspiracji przyrodą, ale jak zwykle motywy, z których korzystam służą mi do obrazowania świata człowieka, ludzkich doznań i odczuć. W pracach z tego cyklu postać człowieka nie występuje, tak jak to miało miejsce w cyklu p.t. „ Historia naturalna”, jednak w wielu obrazach można doszukać się antropomorficznych odniesień. Grafiki powstały w mojej ulubionej technice litografii; są to prace barwne o charakterze malarskim. Wykorzystuję niezwykłe właściwości litografii dające możliwość uzyskania plam barwnych transparentnych wzajemnie przenikających się jak w malarstwie akwarelowym. Jednocześnie dla wzmocnienia przekazu stosuję graficzną, będącą w kontraście do plam, kreskę. W niektórych pracach pojawia się tekst podkreślający kreowane przedstawienia struktur życia. Obrazy graficzne z tego cyklu mają charakter abstrakcyjny.
Na wystawie zaprezentuję też mniejsze formy, litografie barwne z cykli pt. : „ Nasze drzewo” i „Nasz krajobraz”, dołączę też prace w technice łączonej, której bazą jest akwarela.